Istorinis kontekstas

Renesanso epocha Lietuvoje

Lietuvos visuomeniniame kultūriniame gyvenime Renesanso ir humanizmo pasaulėžiūra buvo labai reikšminga. Renesansui būdingas mokslo, švietimo pakilimas nulėmė spaudos atsiradimą Lietuvoje. P. Skorina Vilniuje įkūręs spaustuvę 1522 m. išspausdino pirmąją knygą.  XVI a. Lietuvoje pradėjo plisti reformacija, A. Kulvietis, S. Rapolionis skleidė M.Liuterio, P. Melanchtono, Erazmo Roterdamiečio idėjas. Už šias idėjas reformacijos veikėjai buvo persekiojami katalikų, todėl turėjo išvykti į Prūsiją. Čia Karaliaučiuje 1547 m. buvo išspausdinta pirmoji lietuviška knyga – M. Mažvydo katekizmas. Reformacijos veikėjų Vilniuje įsteigta aukštesnioji mokykla paskatino ir kontrreformacijos idėjoms atstovaujančių jėzuitų pastangas kurti aukštesniąsias mokyklas (1570 Vilniuje buvo įkurta jėzuitų kolegija, 1579 – Vilniaus universitetas).

Humanistai deklaravo tautinių kalbų teisės idėją, ir tai paskatino raštijos lietuvių kalba atsiradimą. Po M.Mažvydo katekizmo ypač reikšmingos buvo M. Daukšos knygos, kuriose pabrėžiama gimtosios kalbos ir ja kuriamos raštijos reikšmė, remiamasi antikos autoriais.

XVI a. Lietuvoje išpopuliarėjo Renesansui būdingi publicistiniai traktatai (Mykolas Lietuvis, A.Rotundas, A.Volanas). Publicistikoje buvo skelbiama lietuvių tautinę savigarbą žadinanti ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politinį savarankiškumą ginanti lietuvių kilmės iš Romos didikų teorija. Istorikai stengėsi pateikti Lietuvos istorijos paralelių su Graikijos ir Romos istorija. Atsigręžimas į antiką reiškėsi ir kūrinių lotynų kalba pagausėjimu. Reikšmingiausi XVI-XVII a. renesansinės stilistikos bruožų turintys kūriniai lotynų kalba: M.Husoviano („Giesmė apie stumbro išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę”), J.Radvano („Radviliada”), L.Bojerio („Karolių mūšis”) poemos. Žymaus poeto M.K.Sarbievijaus poezijoje Renesanso bruožai susipynę su baroko poetika. Lotynų kalba sukurta nemaža epitafijų, elegijų, odžių, eilėraščių. Renesanso naujos pažiūros į visuomenę, tautą, švietimą, kalbą, knygų, bibliotekų paplitimas padarė didžiulį poveikį Lietuvos kultūros, literatūros raidai.

J.Jurginis. ,,Renesansas ir humanizmas Lietuvoje”, V., 1976 m., 102-107 psl.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: